­
­

تاریخ انتشار 1394/12/28
مدیرعامل شرکت توسعه دهکده آبدرمانی محلات گفت:  امیدواری به بهتر شدن حال اقتصاد ایران بیش از گذشته است. امروز که مجموعه تعاملات خردمندانه در حوزه سیاست خارجی، آرام آرام دروازه های اقتصادی و انبوهی از فرصت های  طلایی را در پیشگاه توسعه ایران گشوده است، باید آستین بالا زد. 

بارها گفته و شنیده ایم که ایران فارغ از نفت، آنقدر ثروتمند و تواناست که می تواند خود را از نحوست تکیه بر خام فروشی و چاه داری ِنفت، رهانده و با مزیت های فراوانی که دارد، مسیر رشد متوازن و توسعه شتابان خود را در پیش بگیرد.

یکی از همین ظرفیت های بالقوه، حوزه سودآور و رونق بخش ِگردشگری است. ایران براحتی جایگاه پنجم جهان را در عرصه ظرفیت های طبیعی و جایگاه دهم را در حوزه میراث تاریخی و باستانی جهان به خود اختصاص داده است. 

روایت سازمان جهانی گردشگری پس از بیان موقعیت و جایگاه ایران در عرصه ظرفیت های جهانی برای توسعه گردشگری، روی تلخی هم دارد که ناظر است بر سهم ناچیز ما از حجم یک هزار و سیصد میلیارد دلاری این صنعت در میان کشورهای جهان.

واقعیت آنست که با کمی تدبیر، مداقه و همت می توان حوزه گردشگری را در همین فرصت پیش آمده، یک بار برای همیشه متحول کرد و به سامان رساند.

توسعه زیر ساخت های حمل و نقل بویژه نوسازی ناوگان هوایی کشور که خوشبختانه در روزهای اخیر شاهد اخبار خوب و نشاط آفرینی بوده است، اولین گام در همین مسیر است. توسعه دیگر شعبات حمل و نقلی و احداث هتل های بزرگ و پنج ستاره در تراز استانداردهای جهان به همراه تحول اساسی در حوزه نیروی انسانی کارآمد و مجموعه قوانین و مقررات می تواند و می بایست گام های همزمان دیگر در بحث توسعه گردشگری تلقی شود.

اما آنچه که از عهده و مسئولیت دولت خارج است و بر گرده ی فعالان بخش گردشگری نشسته است، اهمیتی دو چندان دارد. 

ایرانِ امروز، با تکیه بر امنیت ملی و وفاق درونی و با بیش از سه دهه تجارب سنگین در حوزه های اقتصادی و توسعه ای، فارغ از آزمون و خطاهای غیر علمی، ناگزیر است که بر اساس مطالعات ِمبتنی بر اصول علمی و موازین ثابت شده اقتصادی، زمینه ی جذب سرمایه های ملی و بین المللی را در پروژه های اولویت دار خود فراهم آورد.

 مطالعات ما نشان می دهد که جهان امروز شتاب ویژه ای در جذب گردشگران درمانی در پیش گرفته است و فقط در مراکز آبدرمانی جهان، سالانه بالغ بر 150 میلیارد دلار، گردش مالی حاصل می شود.

متاسفانه امروز علیرغم دارا بودن هزاران چشمه آبگرم و کاملا اقتصادی، کشور، تنها و تنها به شهرک آبدرمانی سرعین در اردبیل و مجتمع محلات در استان مرکزی تکیه دارد که فقط خدمات استحمامی در قالب استخرهای عمومی و خصوصی ارائه می دهند در حالیکه جهان ِامروز، علاوه بر ارائه همین خدمات در استخرهای مدرن و کارآمد، مجموعه ای از زمینه های تخصصی همچون بالنوتراپی (Balnotherapy ) که ترکیبی از آب ، خاک و هواست، شکلها و فرمهای مختلف اسپا( Spa )، سونای فنلاندی، وان های داغ و جکوزی،  تالاسوتراپی (Thalassotherapy ) ترکیبی از آب و لجن، دوشهای بخار ، لوسیون تراپی و پلویدوتراپی ( Peloidotherapy ) و یا لجن درمانی را نیز ارائه می دهد.

مرور آمار های اعلامی از سوی سازمان جهانی گردشگری در همین رابطه بسیار ضرورت دارد. سالانه در حدود 600 هزار نفر در اسپانیا ، یک میلیون و دویست هزار نفر در فرانسه ، یک میلیون و سیصد هزار نفر در سویس ، 11 میلیون نفر در روسیه ، و12 میلیون  نفر در مجارستان و آلمان ، به  چشمه های آبگرم درمانی روانه می شوند . شهر بپو( Beppu) در ژاپن به تنهایی پذیرای حدود 13 میلیون گردشگر آب درمانی است .

در گزارش های رسمی، اطلاعات قابل تامل تری وجود دارد و به تفکیک قاره ها نشان می دهد، 53 شهرک آبدرمانی در آسیا ،  167 شهرک در آمریکا ،115 شهرک در اروپا و 8 شهرک در آفریقا ، قراردارند. با کمال تاسف در بین این 343 شهرک آبدرمانی ، علیرغم وجود ظرفیت بالای چشمه های آبگرم درمانی ، از کشور مان فقط یک شهرک ، یعنی سرعین اردبیل ساخته شده است.

در بررسی تحلیلی تعداد 53  شهرک موجود در آسیا ، نتیجه جالب دیگری حاصل میشود. ژاپن و کره جنوبی هر کدام با دوازده شهرک آبدرمانی ، در راس قرار دارند . تایوان با 8 شهرک ، چین 7 شهرک ، ویتنام 5 شهرک ، فیلیپین2 شهرک ، اندونزی ، مالزی و ایران هر کدام با 1 شهرک لیست را تکمیل می کنند . ضمن اینکه هیچیک از همسایگان ما در این لیست قرار ندارند و مهم تر اینکه گردشگران مرفه حاشیه خلیج فارس نیز در دسترسی به این شهرک ها دچار مشکلات عدیده ایی هستند و همین فرصت خوبی برای سرمایه گذاری های دقیق در این بخش و توسعه شهرک های درمانی در کشور است که می بایست با برنامه ریزی های دقیق و مطالعات کاملا اقتصادی از آن بهره گرفت.

دوره اقدام است و دیپلمات های کهنه کار ایرانی عرصه را برای فعالیت مدیران و فعالان اقتصادی فراهم کرده اند. امروز دیگر چشم امید این ملت وفادار، بر تدبیر و تحرک حوزه های اقتصادی نشسته است و اینکه چگونه یک بار برای همیشه، قطار اقتصادی این کشور ثروتمند و پر ظرفیت، به ریل "اصول مسلم اقتصاد" و مدیریت اقتصادی بر می گردد.

مدیرعامل شرکت توسعه دهکده آبدرمانی محلات