­
­

استان مرکزی

یکی از بناهای تاریخی باقی مانده از دوره قاجار است که همزمان با تاسیس بازار اراک به دستور یوسف خان گرجی سپهدار اعظم و بانی شهر اراک ساخته شد.

ادامه ی مطلب»


از آثار باستانی شهر اراک و مربوط به اواخر دوره قاجار است. این حمام در خیابان شهید دکتر بهشتی واقع شده .وجود نقاشی ها و نگاره هایی از چهار فصل سال که در چهار گوشه این حمام وجود دارد علت نامگذاری این حمام بوده است. این حمام تنها حمام کشور است که در آن قسمتی مجزا برای اقلیت های مذهبی وجود دارد.

ادامه ی مطلب»


مربوط به دوره قاجار است و در اراک، خیابان شهید چمران (نیسانیان) واقع شده است. این کلیسا که با سرمایه ارامنه در سال ۱۹۱٤ میلادی ساخته شده است دارای چهار بخش مدرسه ، منزل کشیش ، تالار اجتماعات و کلیسا است.ساختمان اصلی نیز از سه بخش مردم نشین، محراب و دو اتاق کناری در نزدیکی محراب تشکیل شده است.

ادامه ی مطلب»


این چشمه در ۲۸ کیلومتری شهر اراک و در دامنه‌های رشته کوه سفیدخانی قرار دارد. آب چشمه چپقلی در معالجه بیماریهای اسپاسم مجاری صفراوی، برخی بیماریهای پوستی نقرس و دیابتهای حاصل از آن، امراض کلیوی،سوءهاضمه و ورمهای کبدی مؤثر است. آب این چشمه ریگ‌ها و شن‌های مجاری ادراری را در خود حل می‌کند.

ادامه ی مطلب»


این غار در میان راه دلیجان به نراق و در منطقه‌ای به نام چال‌نخجیر، و در دامنه کوه تخت واقع شده است. قدمت غار حدود ۷۰ میلیون سال تخمین زده می‌شود و جزء غارهای آهکی و زنده دنیا محسوب می‌شود. غار چال‌نخجیر از جمله غارهای طبقاتی است و از سه طبقه تشکیل شده است.

ادامه ی مطلب»


در شمال شرقی محلات، در مجاورت ساحل رودخانه قم‌رود و در مسیر جاده دلیجان به دهستان خورهه قرار دارد. قدمت این بنا را دوره صفویه می‌دانند ولی معماری آن، از شیوه معماری سلجوقیان پیروی می‌کند که همین امیر، تخمین قدمت بنا را مشکل می‌کند.

ادامه ی مطلب»